Skuteczne preparaty chroniące przed kleszczami

Kleszcze należą do powszechnie występujących pasożytów. Zaczynają pojawiać się już wczesną wiosną, a prawdziwe apogeum jest w środku lata. Warto podkreślić, że kleszcze mogą być potencjalnie nosicielami wielu rozmaitych chorób, do których należy chociażby borelioza wywołująca zapalenie opon mózgowych.

Jak ochronić swojego kota przed kleszczami?

ochrona przeciw kleszczom dla kotaNie ma chyba osoby, która nie wiedziałaby co to są kleszcze. Występują one w naszej szerokości geograficznej. Nie ulega wątpliwości, że są to groźne pasożyty zewnętrzne, których nie można lekceważyć. Jeżeli zobaczymy kleszcza u naszego kota, należy go jak najszybciej usunąć pęsetą. Pasożyta trzeba usunąć w całości razem z głową. Miejsce po ukąszeniu można potem jeszcze zdezynfekować. Najlepiej zapobiegać pojawianiu się kleszczy. W tym celu warto stosować specjalne preparaty. Właściwa ochrona przeciw kleszczom dla kota to podstawa. Dzięki temu unikniemy potencjalnych problemów zdrowotnych. Kleszcze są bowiem nosicielami wielu groźnych chorób takich jak chociażby borelioza. Preparaty przeciw kleszczom są dostępne w każdym gabinecie weterynaryjnym. W razie zaistniałej potrzeby można zdecydować się na środek w postaci roztworu, który należy ostrożnie nałożyć na grzbiet kota. Jedną z wielu opcji są również leki doustne. Zarówno preparaty w formie roztworu, jak i tabletki działają zwykle około miesiąca. Po tym czasie trzeba podać kolejną dawkę, żeby skutecznie chronić kota przed kleszczami.

Kleszcze atakują nie tylko ludzie, ale też zwierzęta domowe. Szczególnie koty wydaja się dla nich łakomym kąskiem ze względu na miękką skórę przy uszach i na szyi. Kleszcze to potencjalnie groźne dla zdrowia pasożyty i nie można ich w żaden sposób ignorować. Na rynku dostępne są skuteczne preparaty przeciwko pchłom i kleszczom.