Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Zrób audyt

Zbliża się zima, a to oznacza większe koszty, jakie trzeba będzie ponieść na ogrzewanie. To w zasadzie nic dziwnego, w końcu kiedy jest zimno, zawsze wykorzystuje się więcej energii na ogrzanie domu czy innego budynku. Nowe budowle bardzo często są energooszczędne. Co z obiektami, które już stoją, a w których chcielibyśmy płacić mniej za energię?

Audyt energetyczny będzie niezwykle pomocny

audyty energetyczneOczywiście wiele osób czy instytucji stawia na przeprowadzenie termomodernizacji, co z pewnością przyniesie pozytywny skutek. Najpierw jednak warto zdecydować się na wykonanie audytu. Dzięki temu będziemy wiedzieli, którą drogą podążać, jeżeli chodzi o najbardziej efektywne wykorzystanie energii. Wykonywane przez specjalistów audyty energetyczne mają dać odpowiedź na pytanie, jakie jest najlepsze rozwiązanie i co będzie dla użytkownika czy właściciela budynku najbardziej opłacalne. Audytorzy badają więc między innymi instalacje czy okna, aby dowiedzieć się, w jakich obszarach „ucieka” najwięcej energii. Kiedy będzie wiadomo, co można poprawić, dostajemy informację, jak zoptymalizować zużycie energii i ile nas to może kosztować. Dzięki temu można oszczędzić zarówno na pracach, które podejmiemy, by obniżyć koszty ogrzewania domu, jak również na rachunkach, które za kilka tygodni czy miesięcy dostaniemy. Oczywiście po zrobieniu audytu fachowiec zaproponuje wykonanie takich lub innych działań termomodernizacyjnych lub remontowych.

Przed decyzją o wykonaniu termomodernizacji warto zrobić audyt energetyczny budynku. Będziemy mieli wówczas czarno na białym napisane, co trzeba zrobić, by oszczędzić na energii. Oczywiście, zarówno za audyt, jak i termomodernizację trzeba zapłacić, ale za jakiś czas zwróci się to nam w niższych rachunkach. A o to przecież chodzi.