Formalności związane z instalacją paneli fotowoltaicznych

Niektórzy boją się różnych haczyków, które mogą na nich czekać po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych produkujących prąd elektryczny z energii słonecznej. Jednym z często powtarzanych mitów jest to, że by sprzedawać energię elektryczną do sieci energetycznej, trzeba mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Panele PV o mocy do 40 kW bez załatwiania zgody na budowę

solary ze sklepuNic bardziej mylnego! Produkowanie prądu przez domowe instalacje fotowoltaiczne, a dodatkowo sprzedawanie nadwyżek tego prądu wcale nie wymaga zakładania własnej działalności. Nie jest też potrzebna specjalna koncesja ani nawet inne kosztowne formalności z tym związane. Moc przyłączonej instalacji fotowoltaicznej nie powinna być większa niż ta określona w umowie. Jeśli moc nie przekracza określonej w umowie mocy, to wystarczy zgłosić przyłączenie instalacji do sieci energetycznej. W ten sposób można rozpocząć odsprzedaż energii elektrycznej. Tak działają solary ze sklepu – oczywiście można połączyć panele fotowoltaiczne z bateriami słonecznymi. W ten sposób można pozyskać nie tylko prąd elektryczny, ale również ciepłą wodę do ogrzewania pomieszczeń czy do zastosowania w czasie kąpieli czy prysznicu. Na szczęście baterie słoneczne nie muszą być instalowane w takich ilościach jak panele fotowoltaiczne, dlatego są też tańsze. W obu przypadkach możliwe jest uzyskanie dotacji unijnych na odnawialne źródła energii.

Panuje błędne przekonanie, że montaż instalacji fotowoltaicznej to droga przez mękę, jeśli chodzi o formalności urzędnicze i mnóstwo dokumentów. Nie jest to prawdą. Jeśli instalacja fotowoltaiczna ma moc do 40 kW, to nie trzeba załatwiać specjalnego pozwolenia na budowę takiej instalacji. Warto też wspomnieć o tym, że instalacja fotowoltaiczna wcale nie wymaga zmian w konstrukcji domów, a przede wszystkim dachów.